Rezultate şi premii 2010

  

NAŢIONALE

 

CONCURSURI

Nr.crt.

       Concursul

 

Locaţia

Data

Rezultat

1

Olimpiada Naţională de Astronomie şi Astrofizică Suceava 6-10 aprilie      Categoria seniori:

     Locul II  – Mărgărint Vlad-Dumitru, clasa a XII-a, C.N.”Gheorghe Roşca Codreanu” Bârlad

     Menţiune – Mocanu Emil-George, clasa a XI-a, C.N.”Gheorghe Roşca Codreanu” Bârlad  

    Categoria juniori:

     Menţiune – Micu Tiberiu, clasa a VIII-a, C.N.”Gheorghe Roşca Codreanu” Bârlad

 

Incluşi în lotul olimpic lărgit/

Mărgărint Vlad-Dumitru

Mocanu Emil-George

Micu Tiberiu

2

Concursul Naţional de Grafică, Pictură şi Fotografie Astronomică „Visând la aştri”, ediţia a VI-a Bârlad 13 martie Secţiunea Grafică şi Desene

Categoria de vîrstă G0

Locul I Popa Steliana

Grădiniţa Nr.2 Bârlad

Locul II Matache Raul Mihăiţă

Grădiniţa Nr.10 Bârlad

Locul III Halmaga Mihăiţă Răzvan

Grădiniţa Nr.10 Bârlad

Locul III Buzamet Antonia-Maria

Grădiniţa Simila-Zorleni

 

Categoria de vîrstă G1

Locul I Moraru Sebastian

Şcoala Pârveşti-Costeşti

Locul II Chirciu Alexandru

Şcoala Nr.2 Bârlad

 

Categoria de vîrstă G2

Locul III Luca Bianca

Şcoala Nr.2 Bârlad

Menţiune Latu Alexandra

Şcoala Nr.2 Bârlad

 

Categoria de vîrstă G3

Locul III Şopu Mădălina

AAS

Locul III Buliga Georgiana

LTME

Menţiune Mangu Mădălina

LTME

 

Categoria de vîrstă G4

Locul III Aioniţoaie Corina

LTME

 

Secţiunea Fotografie ştiinţifică

Categoria de vîrstă G2

Locul I Lazanu Vlad-Alexandru

AAS

Locul I Grigoratus Andreea

LTME

Locul II Dumitraşcu Oana

LTME

Locul II Luchiţă Elena

LTME

Locul III Dumbravă Violeta

LTME

 

Secţiunea Fotografie artistică

Categoria de vîrstă G2

Locul I Lazanu Vlad-Alexandru

AAS

Locul II Chiroşcă Raluca-Georgiana

AAS

Locul III Grigoratus Andreea

LTME

Locul III Popa Daniela

LTME

 

Secţiunea Efecte şi trucaje fotografice

Categoria de vîrstă G2

Locul II Chiroşcă Raluca-Georgiana

AAS

Locul III Nechifor Casiana

LTME

Locul III Nechifor Maria

LTME

 

Secţiunea Fotografie reportaj

Categoria de vîrstă G1

Locul I Roiu Beatrice Petronela

Şcoala Pârveşti-Comuna Costeşti

 

Categoria de vîrstă G2

Locul I Lazanu Vlad-Alexandru

AAS

Locul II Palalae Alexandru Mihai

LTME

Locul II Chiroşcă Raluca-Georgiana

AAS

3

Concursul Naţional de Astronomie „Equinox”,

ediţia a VII-a

Suceava 21 martie secţiunea Artă fotografică

 

Locul I

Luchiţa Elena, LTME,

prof.coordonator: prof.Ioan Adam

Grigoratus Andreea, LTME,

prof.coordonator: prof.Ioan Adam

Nechifor Maria, LTME,

prof.coordonator: prof.Ioan Adam

Mocanu George-Emil, CNRC,

prof.coordonator: prof.Maria Mocanu

Buliga Georgiana, LTME,

prof.coordonator: prof.Maria Mocanu

Scrisu Ramona, LTME,

prof.coordonator: prof.Maria Mocanu

Ilaşcu Georgiana Andreea, LTME,

prof.coordonator: prof.Maria Mocanu

Chiţiga Georgiana Ada, LTME,

prof.coordonator: prof.Maria Mocanu

Ghiceanu Diana Georgiana, LTME,

prof.coordonator: prof.Maria Mocanu

4

Concursul

“EU ŞI UNIVERSUL”

Tulcea mai Secţiunea Fotografie

Categoria de vârstă 16-20 ani

Locul I

Ghiceanu Diana Georgiana,

LTME,

prof.coordonator Maria Mocanu

 

Locul II Grigoratus Andreea

LTME

prof.coordonator Ioan Adam

 

Locul III

Chiţiga Georgiana,

LT ME,

prof.coordonator Maria Mocanu

 

Menţiune

Mocanu Emil George,

CNRC,

prof.coordonator Maria Mocanu

 

Secţiunea Artă plastică

Categoria de vârstă 5-10 ani

 Premiu Special

Teodor Irina-Mihaela, Grădiniţa cu program normal Nr.10 Bârlad

prof.coordonator educ. Diana Scîntei

Moraru Sebastian, Şcoala Pârveşti, comuna Costeşti

prof.coordonator înv.Maria Giuşcă

5

Concursul Naţional de Astronomie “Sub cerul astral al Deltei”, ediţia a IV-a Tulcea 29 iulie-1 august Categoria juniori

Locul I/

Angheluţă Cristian-Paul,

CNRC

Mocanu Emil-George

CNRC

Boghiu Radu,

LTME

prof.coordonator înv.Maria Giuşcă

 

Categoria juniori mici

Locul I/

Moraru Sebastian

Roiu Beatrice-Petronela

Buruiană Andra-Roxana

Şcoala Pârveşti, comuna Costeşti

prof.coordonator înv.Maria Giuşcă

6

Olimpiada “Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”, ediţia a XV-a Sibiu

18-22 august

Premiul II:   Horgan Andrei-Nicu,  LTME

    Gen de creaţie: confecţionat măşti din lemn

 

Premiul II:   Burcă Andreea, LTME

    Gen de creaţie: icoane pictate pe sticlă

prof.coordonator meşter popular Dan Horgan

7

Concursul Naţional de Fotografie “ASTROFOTOGRAFIA ÎN EXPLORAREA UNIVERSULUI”, ediţia a II-a Bucureşti 5 decembrie

 

 

Secţiunea Fotografie artistică

Locul II: Cristina Crăciun, LTME,

prof.coordonator: prof.Ioan Adam

Locul IV: Daniela Popa

LTME,

prof.coordonator: prof.Ioan Adam

 

Au intrat în preselecţie lucrările elevilor:

Mihail Chiriţă, Andreea Grigoratus, Violeta Dumbravă,

LTME

8

Concursul Naţional de eseuri “Fizica în următorii 100 de ani” Portalul StiintaAzi.ro noiembrie Premiul I: Bianca-Amelia Bălan, LTME,

prof.coordonator: prof.Ioan Adam

 

 

 

 

 

 

 

MANIFESTĂRI

NAŢIONALE

Nr.

crt.

         Manifestarea

 

Locaţia

                      Rezultate

1

Colocviul Naţional de Fizică „EVRIKA! – CYGNUS”, a XVI-a

3-5.09

Tulcea Diplomă de participare……..

2

Festivalului Astronomic “Nopţi de Perseide”  

9-14 august

 

Horodnic de Jos, jud.Suceava Diplome de participare

Rapoarte de observare

3

Târgul Internaţional GAUDEAMUS – Carte de învăţătură, ediţia a XVII-a

18 – 22 noiembrie

Bucureşti, Pavilionul Central Romexpo  

 

 

PROIECTE

TRANSFRONTALIERE

 

Nr.

crt.

Proiectul

Locaţia

Data/Activitatea

3

“Conservarea biodiversităţii şi informarea publicului. Diagnoză şi Intervenţie” finanţat prin Programul Operaţional Sectorial (POS Mediu) – Axa prioritară 4 “Implementarea Sistemelor Adecvate de Management pentru Protecţia Naturii”.

 

Vaslui

 

11.05

Participare la

Masa rotundă pentru lansarea materialului “Strategia Campaniei de Informare şi Conştientizare,

Proiectul este implementat de Asociaţia Ecovas în parteneriat cu Agenţia de Protecţia Mediului Vaslui, pe o durată de 12 luni.

4.06

Prezentarea proiectului Asociaţia Ecovas Vaslui

 

 

INTERNAŢIONALE

CONCURSURI

Nr.

crt.

           Concursul

 

Locaţia

Data

Rezultat

1

Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică, ediţia a IV-a China 17-26

octombrie

 

Premiul III:

Vlad-Dumitru Mărgărint

2

Concursul Internaţional prin Corespondenţă “Green Planet”, ediţia a VI-a Moscova 30 mai Laureat:

 Secţiunea Proiecte de cercetare socială şi proiecte de ecologie “Natura este un dar nepreţuit, unul pentru toţi“:

-Chiţiga Georgiana Ada, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

 

Secţiunea Proiecte şcolare „Experiment în spaţiul cosmic”:

Pascal Ionuţ, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Tătaru Dorel, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

 

Secţiunea Concursul de publicaţii literare „Viaţa pădurii şi destinul omului”:
Constantin Laura, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Socola Robert Cosmin, clasa a II-a, Şcoala Pârveşti, comuna Costeşti

 

Secţiunea Concursul de desene “Planeta verde văzută prin ochii copiilor”:
Ţocoiu Daniela Adriana, Grădiniţa Nr.10 Bârlad

 

Secţiunea Concursul de fotografie Eko-obiectiv:

Caraba Liviu Cătălin, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Dumitru Gabriel Laurenţiu, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Roiu Beatrice-Petronela, clasa a III-a, Şcoala Pârveşti, comuna Costeşti

 

Secţiunea Concursul de artizanat din materiale naturale „Multitudinea tradiţiilor în timp”:
Lupu Iulia Elena, clasa a XII-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

 

Secţiunea Concursul de site-uri şi pagini web “Tehnologiile moderne servesc Natura”:
Borş Efim, clasa a XII-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Radu Alexandru-Claudiu, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

3

Concursul Internaţional “Astrofotograful Anului 2010” Anglia iulie O fotografie realizată de Vlad-Alexandru Lazanu a intrat în prima selecţie..

Fotografii realizate de înv.Maria Giuşcă au fost evidenţiate ca „favorite” pe site-ul www.Flickr.com 

4

Participare la Concursul Internaţional “Energie şi Mediu“, ediţia a V-a

 

1.03.

2010

  Competiţia se desfăşoară în cadrul programului educaţional  SPARE (programul şcolar pentru utilizarea resurselor şi energiei) şi al deceniului Educaţiei pentru Dezvoltare Durabilă al Naţiunilor Unite cu sprijinul Societăţii Norvegiene pentru Conservarea Naturii şi INFORSE-Europe (Reţeaua Internaţională pentru Energie Durabilă). Competiţia 2009/2010 se desfăşoară sub următoarea deviză: Salvarea climei – începe din casa ta cu soluţii energetice simple!

 

MANIFESTĂRI INTERNAŢIONALE

 

Nr.crt.

            Manifestarea

 

Locaţia

Data

1

Conferinţa “Diaspora în Cercetarea Ştiinţifică şi Învăţământul Superior din România”, ediţia a II-a Bucureşti 21-24.09

Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului în colaborare cu Autoritatea Naţională pentru Cercetare Ştiinţifică, Academia Română, Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice din Învăţământul Superior, Unitatea Executivă pentru Finanţarea Învăţământului Superior şi a Cercetării Ştiinţifice Universitare

 

NOTĂ: Din motive financiare, AAS nu a participat la editia a V-a a Forumului Ecologic Internaţional al copiilor “Green Planet”

 

 

 

PROGRAME INTERNAŢIONALE

 

Nr.crt.

Programul internaţional

 

Locaţia/ Organizator

Data

Rezultat

1

Programul ENO – campania 2009 contra schimbĂrii climatice Environment online ENO ianuarie

 

Nominalizare în raportul internaţional

2

Luna Mondială a Astronomiei 2010

Activităţi:

1. “La Soare ne putem uita…” Şcoala Pârveşti, comuna Costeşti,

Profesor coordonator: Maria Giuşcă

LTME,

Profesor coordonator: Ioan Adam

 

2. “Prindeţi o stea căzătoare!

Profesor coordonator: Ioan Adam

3. Cerul, acelaşi pentru toţi

LTME,

Profesor coordonator: Ioan Adam

CNRC,

Profesor coordonator: Cătălin Angheluţă

4. Conferinţa: “O lume, un cer”

∙ Telescopul spaţial Hubble, 20 de ani de existenţă

-prof.Ioan Adam preşedinte AAS                           ∙ Erori…astronomice

-astrofizician Virgil V.Scurtu, Iaşi

Profesor coordonator: Ioan Adam

Iniţiatorul proiectului – Asociaţia Astronomers Without Borders (AWB) aprilie Nominalizare în raportul internaţional

3

Finalizarea rapoartelor celor 11 activităţi organizate de AAS în cadrul Anului Internaţional al Astronomiei Uniunea Astronomică Internaţională (IAU) 18 mai 2010, Uniunea Astronomică Internaţională (IAU) a acordat Asociaţiei Astronomice “Sirius” şi profesorului Ioan Adam câte un „Certificat de apreciere” în semn de recunoaştere a angajamentului şi contribuţiei remarcabile la succesul Anului Internaţional al Astronomiei 2009.

 

 

4

Ziua Mondială a Mediului

Masa rotundă “Casa verde”

  3.06  

5

„Noaptea Internaţională pentru observarea Lunii” Astronomers Without Borders (Astronomi Fără Frontiere)  18.09 Nominalizare în raportul  internaţional

 

6

Săptămâna Mondială a Spaţiului

Proiectul propriu “Mai aproape de Cosmos”

Activităţi:

1.Sunt extratereştri pe Lună? 

 Şcoala Pârveşti, comuna Costeşti ,

prof.coordonator: Maria Giuşcă

2. Universul – de la mic la mare

 LTME,

prof.coordonator: Aneta Irimia

3. Misterele planetei Marte

LTME,

prof.coordonator: Ioan Adam

4. Vehicule spaţiale – machete şi afişe

Colegiul Naţional “Gheorghe Roşca Codreanu” Bârlad

prof.coordonator: Cătălin Angheluţă

World Space Week Association 4-10.10

 

Nominalizare în raportul  internaţional

 

7

Valorificarea rezultatelor observaţionale

 

Organizaţia Internaţională de Meteori (IMO)

10-15.08

Rapoarte de observare / maximul curentului meteoric Perseide

 

 

 

PROIECTE

NAŢIONALE, REGIONALE şi INTERJUDEŢENE

 

Nr.

crt.

Proiectul

Locaţia

Data/Activitatea

1

Universul cunoaşterii

promotor Colegiul Tehnic “Henri Coandă” Tulcea

Tulcea

Bârlad

 

 

 

ALTE  ACTIVITĂŢI

 

           ACTIVITATEA PERIOADA LOCUL DE       DESFASURARE    OBSERVATII
Concursul “Lumea din viitor”-compuneri ştiinţifico-fantastice ianuarie

2010

Bârlad

Tulcea

 

în cadrul proiectului interjudeţean “Universul cunoaşterii”

promotor: C.T.“Henri Coandă” Tulcea

Cercul ”Să redăm tradiţia!” ianuarie-decembrie Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  Bârlad în cadrul proiectului „Promovarea tradiţiei populare  în zona Tutova”
Derularea proiectului „Cerul – acelaşi pentru toţi”

Observarea simultană a unor fenomene astronomice şi schimburi de informaţii prin intermediul internetului

ianuarie-decembrie 2010   Parteneri: Asociaţii de astronomi amatori şi astronomi profesionişti din Australia, Indonezia, Italia, Franţa, Republica Moldova, SUA, Partener media:

portalul Stiinta Azi.ro

Organizarea etapei locale a Olimpiadei de Astronomie şi Astrofizică 2010

28.02 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad  
Adunarea Generală AAS 21.02 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  Bârlad  
Cursuri, activităţi practice şi observaţionale săptămânal Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Muzeul „Vasile Pârvan” Bârlad

 

 

 

 

 

 

Proiectul “Fenomene astronomice în actualitate”

 

conform calendarului Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Muzeul „Vasile Pârvan” Bârlad

 
Organizarea etapei judeţene a Olimpiadei de Astronomie 6.03 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad  
Editarea revistei “Paşi spre infinit” nr.22 şi nr.23 30 martie

30 octombrie

2010

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  Bârlad  

Monitorizarea biologică a pârâului Valea Seacă şi pârâului Pârveşti

aprilie-mai 2010 Bârlad în parteneriat cu Clubul Copiilor „Spiru Haret”şi Şcoala Pârveşti-Costeşti
Participare la etapa naţională a Olimpiadei de Astronomie şi Astrofizică 6-11.04. 2010 Suceava, jud.Suceava  
Conferinţa “Cucerirea paşnică a Cosmosului”

 

12 aprilie 2010 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  Bârlad în cadrul proiectului interjudeţean “Universul cunoaşterii”

promotor: C.T. “Henri Coandă Tulcea

Întâlnire cu delegaţia C.T.”Anghel Saligny” Tulcea în cadrul activităţii “Locuri dragi din ţara noastră” mai

2010

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

Bârlad

în cadrul proiectului interjudeţean “Universul cunoaşterii”

promotor: C.T. “Henri Coandă Tulcea

Participare la Simpozionul Naţional “Educaţia şi Astronomia în mileniul III”, ediţia a X-a

23-24 mai

2010

Roman, jud.Neamţ

în cadrul proiectului “Educaţia şi Astronomia în mileniul III”

       
Participare la stagiul de pregătire a lotului olimpic lărgit Astronomie şi Astrofizică conform calendarului MECI Călimăneşti, jud.Vâlcea

 

Masa rotundă “Casa verde”

5 iunie

2010

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

Bârlad

cu ocazia

Zilei Mondiale a Mediului

Concursul „Paşi spre infinit” aflat la ediţia a XXVI-a 6 iunie Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

Bârlad

evaluare la sfârşit de an şcolar

 

 

 

Derularea proiectului  „Dimensiunea umanistă a astronomiei”

iunie-august 2010 Bârlad

 

Masa rotundă “Apa vie”

 

septembrie 2010 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  Bârlad în cadrul programului internaţional World Water Monitoring Day

promovat de

Water Environment Federation and the International Water Association

 

în parteneriat cu LTME Bârlad, Clubul Copiilor „Spiru Haret” Bârlad

Adunarea Generală AAS octombrie 2010 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  

Bârlad

 

Prezentări astronomice 15 septembrie-30 octombrie

2010

 

Bârlad mediatizarea activităţilor

AAS în diverse instituţii şcolare/

cu ocazia

Săptămânii Mondiale a Spaţiului

şi

Zilei Internaţionale a Educaţiei

Încheiere de parteneriate educaţionale  pentru realizarea acţiunilor comune din anul şcolar 2010-2011 septembrie Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad

Inspectoratul Şcolar Judeţean Vaslui

Casa Corpului Didactic Vaslui

C.N.”Gheorghe Roşca Codreanu” Bârlad

Clubul Copiilor „Spiru Haret” Bârlad

C.T. „Henri Coandă” Tulcea

Palatul Copiilor Tulcea

Şcoala Pârveşti, com.Costeşti

 
Redactarea proiectului vizând Concursul Naţional „Proiecte de astronomie”, ediţia I

 

octombrie 2010 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  Bârlad a fost inclus în Calendarul Activităţilor Educative pentru anul 2011
Participare la activităţile dedicate “Zilei Şcolii”

 

2-4.12.2010

 

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  

 Bârlad

 
Editarea  “Ghidului  pentru  Astronomie  şi  Astrofizică“ (vol.4)   şi  Suplimentului  astro-artistic  AAS (vol.4) decembrie 2010 Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”  

Bârlad

în colecţia AAS “Noi cucerim spaţiul”